Botanično društvo Slovenije (BDS)
 |
Društvo je bilo ustanovljeno na občnem zboru, 28. aprila 1998 v Ljubljani.
Je prostovoljno nepridobitno združenje profesionalnih botanikov in ljubiteljev botanike. Namen delovanja društva je pospeševanje botaničnih raziskav, povezovanje profesionalnih in amaterskih botanikov ter ljubiteljev botanike in skrb za širjenje botanične kulture na vseh področjih družbe. Društvo šteje več kot 120 članov.
BDS ima status društva, ki deluje v javnem interesu na področju raziskovalne dejavnosti.
|
Center za kartografijo favne in flore
 |
Center za kartografijo favne in flore je zasebni neprofitni zavod ustanovljen leta 1996.
Naš glavni cilj je zbiranje, organiziranje in posredovanje podatkov in informacij o razširjenosti rastlinskih in živalskih vrst v Sloveniji. S pomočjo zunanjih sodelavcev vzdržujemo podatkovno zbirko s preko 1.600.000 florističnih in favnističnih podatkov. Zbirko smo povezali v uporabniški vmesnik – BioPortal.
|
Društvo za proučevanje in ohranjanje metuljev Slovenije (DPOMS)
 |
Društvo je bilo ustanovljeno leta 1999, vanj pa so vključeni posamezniki, ki jih združuje zanimanje za metulje. Ljubiteljsko in raziskovalno se ukvarjajo z metulji na območju Slovenije, predvsem z njihovo razširjenostjo, biologijo, ekologijo in ohranjanjem. Veliko se posvečajo tudi predstavitvi metuljev in njihove ogroženosti širši javnosti. DPOMS je eden od ustanoviteljev in član organizacije Butterfly Conservation Europe, v letu 2016 pa je tudi pridobilo status društva, ki deluje v javnem interesu na področju ohranjanja narave. |
Herpetološko društvo - Societas herpetologica slovenica
 |
Društvo je bilo pod imenom Societas herpetologica slovenica - društvo za preučevanje dvoživk in plazilcev ustanovljeno leta 1996 kot strokovno društvo. Današnje ime nosi od leta 2013.
Osnovni namen društva je preučevanje in varstvo dvoživk in plazilcev ter izobraževanje in popularizacija problematike področja v strokovni in širši javnosti. Ti dve skupini vretenčarjev namreč sodita med najbolj ogrožene živalske skupine pri nas in v Evropi, predvsem zaradi izginjanja in uničevanja zanje primernih habitatov.
SHS ima status društva, ki deluje v javnem interesu na področju ohranjanja narave.
|
Prirodoslovni muzej Slovenije (PMS)
 |
PMS je državni muzej z naravoslovno, znanstveno in pedagoško vsebino. Je najstarejša slovenska kulturna in znanstvena institucija, ki izvira iz Deželnega muzeja ustanovljenega daljnega leta 1821. V muzeju so nacionalne, evropske in svetovno pomembne naravoslovne študijske zbirke, v katerih so vidne spremembe biotske raznovrstnosti, razvoj naravoslovne miselnosti in tehnik zbiranja ter obdelave muzejskega gradiva. PMS je tudi raziskovalna institucija, ki raziskuje naravo in kulturno dediščino naravnega izvora. |
Ribiška zveza Slovenije (RZS)
 |
Ribiška zveza Slovenije je samostojna in nepridobitna zveza društev. Deluje na podlagi Zakona o društvih in Zakona o sladkovodnem ribištvu. RZS je zveza vseh ribiških družin (v nadaljnjem besedilu RD), organiziranih po Zakonu o društvih. V RZS je 64 RD, ki imajo od leta 2010 sklenjene koncesijske pogodbe za izvajanje ribiškega upravljanja v ribiških okoliših.
RD in s tem tudi RZS, delujejo v javnem interesu na področju ohranjanja narave. RD upravljajo z vodnim življem v približno 90 % sladkovodnih površin, približno 10 % pa je t.i. izločenih vod. To so vode, izvzete iz ribiških okolišev: komercialni ribniki in vode posebnega pomena. V slednjih izvaja ribiško upravljanje Zavod za ribištvo Slovenije.
RZS je krovna organizacija slovenskih sladkovodnih ribičev.
|
Slovensko društvo za proučevanje in varstvo netopirjev (SDPVN)
 |
SDPVN je nevladna organizacija, ki združuje vse, ki jih zanimajo netopirji in ohranitev teh nočnih letalcev za prihodnje rodove. Zametki društva segajo v leto 1998, ko je v okviru Društva študentov biologije začela delovati sekcija za proučevanje netopirjev. Ta je leta 2001 prerasla v samostojno društvo.
Člani društva z različnimi metodami raziskujejo, katere vrste netopirjev živijo v Sloveniji in proučujejo njihovo ekologijo. Prizadevajo si, da bi se zakonsko določeno varstvo netopirjev izvajalo tudi v praksi in skozi najrazličnejše dogodke predstavljajo te nenavadne a zelo ogrožene nočne živali najširši javnosti.
|
Slovensko odonatološko društvo (SOD)
 |
Društvo je bilo ustanovljeno leta 1992 z namenom oživiti zanimanje za kačje pastirje v Sloveniji in povezati ljudi, ki se za to skupino žuželk zanimajo. Trenutno šteje društvo preko 40 članov, večinoma študentov biologije, biologov in ljubiteljskih naravoslovcev.
|
|